Pomalu se nám blíží Den matek, který každoročně oslavujeme 14. května. Mateřské školy často pořádají besídky jako poděkování a vyznání lásky maminkám dětí. V dnešním článku naleznete mnoho tipů na uspořádání takové besídky.
Součástí článku je také plán celé jedné besídky, takže přípravu na besídku nemusíte řešit a hurá do trénování!
Základní informace k organizaci a přípravě besídky jsem již psala v jednom ze starších článků, přečíst si ho můžete po rozkliknutí zde.
A co když nemám maminku?
V úvodu článku chci upozornit na to, že bychom měli myslet na rodinné situace „našich“ dětí ve třídě. Někomu maminka umřela, odešla či „nefunguje“ a stará se tatínek či jiný rodinný příslušník / zákonný zástupce.
Proberte toto téma s dětmi v komunitním kruhu. Zdůrazněte, že na besídku je zván strýc, děda, soused, babička…, zkrátka kdokoliv, kdo o dítě pečuje a dítě ho miluje.
Pokud máte takových dětí ve třídě více, proč nevyjít ze stereotypu? Besídku můžete pojmenovat přeci úplně jinak – „besídka pro mou milovanou osobu / pro toho, koho nosím ve svém srdíčku“ apod.
Primárně v článku budu užívat výraz „maminka“, ale samozřejmě tím myslím jakoukoliv pečující osobu. Buďme v tomto opravdu empatičtí a nebojme se měnit to, co je zažité 😊.
Netradiční besídka
Jak jsem již psala ve výše zmíněném článku, ne vždy se povede nacvičit „velkolepou“ besídku a také to není potřeba. Pokud jste v situaci, kdy zhodnotíte, že tento rok toho s dětmi moc nenacvičíte, nezoufejte, neznamená to konec světa a zklamání rodičů. Mám pro vás tip na takovou besídku, která s velkou pravděpodobností bude mít větší úspěch než ta klasická, za kterou se skrývá dřina v podobě nacvičování.
Místo tradičního vystoupení tematicky vyzdobte s dětmi šatnu a veškeré nástěnky. Velký úspěch loni měl vystřižený obrys matky držící dítě z černého tvrdého papíru. Z látky jsme vyrobili sukni, na které byly nalepené květiny z papíru, jež tvořily děti. Kolem postavy byla srdíčka od dětí.
Na nástěnky můžete umístit fotografie dětí a bubliny s jejich hláškami o rodičích či domácnosti, dále také obrázky rodin dětí.
K besídce, dle mého názoru, patří výrobek z keramiky. Vytvořte s dětmi keramické srdíčko, růži či obličej a děti si ho libovolně vybarví. Hezké je také přáníčko. Dovnitř přáníčka můžete nalepit třeba otázky o mamince, které s dětmi vyplníte.
Před samotnou besídkou s dětmi připravíte stanoviště, která budou se svými maminkami absolvovat.
Může se jednat například o tato stanoviště:
- Výtvarný koutek
Nachystejte tvrdé bílé papíry, vodovky, tempery, fixy, nůžky a lepidla. Na tomto stanovišti bude maminka s dítětem kreslit své portréty.
- Kadeřnictví
Na tomto stanovišti využijete dětské kadeřnické hračky. Nezapomeňte maminku usadit do pohodlného křesla, nechat puštěnou relaxační hudbu a dítě se postará o „nový účes“. Může mamince vlasy učesat, pohladit či jí zkusit udělat nějaký nový účes.
- Kuchyňka
Upečte si s dětmi dopoledne jednoduché chutné brownies či perníčky. Nyní je umístěte na stolečky ve třídě spolu s různými jedlými ozdobami. Každé dítě tak může mamince připravit vlastnoručně udělanou a chutnou dobrotu.
- Kosmetika
Na kraji třídy připravte kosmetický salon. Maminka se pohodlně usadí, na oči dostane okurky a bude moci v klidu relaxovat. Alespoň na chvíli.
- Kavárna
Ke kosmetice by se hodila káva. Připravte vlažné kafe a hrnečky. Děti si procvičí samostatnost, když budou samostatně kávu nalévat.
Tip! Samostatné nalévání by měly děti pravidelně zkoušet, neměla by to být jejich premiéra.
Libovolně necháte maminky s dětmi procházet jednotlivá stanoviště. Věřím, že bude panovat klidná a přátelská atmosféra.
Besídku můžete ukončit stezkou na zahradě či nějakou společnou aktivitou – společný taneček rodičů s dětmi apod.
Ukázka besídky ke Dni matek (smíšená třída 3–7 let)
Pro nás, co rádi s dětmi nacvičujeme a baví nás dramatizace a tanec, přináším ukázku jedné mé besídky, která měla velký úspěch.
- Úvod (báseň)
Maminka (Kateřina Konvalinová)
Maminka je moje kráska, (ukážeme na svou maminku)
maminka je klid a láska. (položíme ruce na srdce)
Když se na mě usměje, (usmějeme se od ucha k uchu)
hned na světě krásně je. (ukážeme pažemi „velký“ a poté lajk palcem)
Je to poklad, který mám, (předvádíme truhlu)
nejcennější, který znám. (ukážeme srdíčko a pošleme mamince pusu)
- Společný taneček: Naše máma
K tomuto tanečku využijeme šátky.
Děti utvoří kruh, ve kterém pohupují koleny a usmívají se. Poté na slova „svět je nejhezčí, když má máma svátek…“ začnou pochodovat a mávat rukama nad hlavou.
Na slova „máma… naše máma“ se zastavíme na místě. A máváme střídavě do stran šátky. Ideálně do rytmu. Tento refrén je velmi jednoduchý a zvládnou ho i nejmenší děti.
Na jednotlivé sloky se děti vždy zastaví a předvádějí podle slov:
– „Začnem’ s nádobím“ – předvádíme jednou rukou talíř a druhou mytí; „pak jdem’ na schody“ – předvádíme pochod; „nikdo nezlobí“ – kroutíme hlavou „nenene“; je čas pohody – ukazujeme palec.
– „Táta s květinou“ – předvádíme kytičku; „stojí u dveří“ – zastavíme se na místě; „s tváří nevinnou“ – rukou si přejedeme před obličejem („změna výrazu tváře“); „spálil večeři“ – předvádíme vaření a k tomu smutný výraz.
- Báseň (mladší děti)
Starost velkou dneska mám,
copak ti já, mámo, dám?
Máš dnes svátek, maminko,
zaraduj se malinko!
- Taneček – předškoláci (Pro mámu)
Na tento taneček budou děti potřebovat srdíčka vyrobená z tvrdého papíru.
Začnou v podřepu a postupně se otáčí a tancují do rytmu.
Na refrén vyskočí a předvádějí tlukot srdce ze strany na stranu.
- Báseň (předškoláci)
Má milá maminko (Do školky s úsměvem)
Má milá maminko,
nejhezčí z maminek,
ty jsi mě balila
z peřinek do plínek.
Ty jsi mě obula
do prvních střevíčků,
z lásky a vděčnosti
nesu ti kytičku!
- Taneček – mladší děti, případně společný (Mami, vem mě do ZOO)
Na tento tanec využijete masky a převleky určené například ke dramatizaci Boudo, budko. Píseň je velmi jednoduchá, refrén se děti naučí rychle – nejprve ukazují „prosím, prosím“ a poté kývou hlavou „nenene“ (nebudu už nikdy zlobit). Celý taneček naleznete v samotném videoklipu.
- Společné rozloučení
Naše milá mamička,
to je vždycky jednička.
Uvaří i napeče,
to je ženská, člověče!
Svítí slunce, nebo leje,
naše máma se vždy směje.
Poté na odpočítání paní učitelek řeknou děti: „Mám tě rád/a,“ pošlou pusinku a ukloní se. Následovat bude předání vyrobených přáníček a dárečků.
Přeji vám, ať se vám besídka povede a na tvářích dětí i rodičů jsou spokojené úsměvy!
Článek pro vás napsala: Kristýna Kapounková, učitelka na základní škole