Další vzdělávání pedagogických pracovníků

Dle vyhlášky 317/2005 Sb. je pro výkon naší práce nezbytné další vzdělávání i po dokončení magisterského programu na pedagogické fakultě. V dnešním článku naleznete inspiraci, jak se můžete dále vzdělávat, a to třeba i z pohodlí domova. Část článku bude také věnována sebevzdělávání.

Další vzdělávání pedagogických pracovníků má význam nejen na samotný průběh a výkon práce, ale je to také jedna z forem prevence syndromu vyhoření. Více o tomto tématu si můžete přečíst v našem starším článku. Nebo se můžete přihlásit na tematický kurz, který je akreditovaný MŠMT.

Kurzy

Nejčastější formou jsou kurzy s prezenční účastí. Výhodou těchto kurzů je potkávání kolegů z jiných pracovišť a neformální sdílení například o přestávkách. V této formě dalšího vzdělávání se můžete přednášejícího ihned zeptat či diskutovat o dané problematice.

Na našem webu naleznete velké množství různých kurzů, využijte filtr (cílovou skupinu žáků – MŠ, 1. stupeň ZŠ, 2. stupeň ZŠ či SŠ) a vyrazte za dalším poznáváním. Více informací naleznete po rozkliknutí.

Tip! Další vzdělávání se týká i vychovatelek školních družin či učitelů základních uměleckých škol. I pro tyto pedagogické pracovníky naleznete pestrou nabídku kurzů.

Tip č. 2! Některé kurzy, například kurz školního metodika prevence, probíhají v kombinované formě. Část kurzu tedy účastníci absolvují naživo a část v on-line platformě.

Webináře

Hlavně v období covidu-19 se populárními staly kurzy, které probíhají v on-line podobě. Jejich výhodou je ušetření času stráveného dopravou. Někteří lektoři po skončení webináře posílají prezentace či nějaké materiály z webináře. Další možností je také zhlédnutí záznamu, pokud je webinář nahráván.

DVPP pro pedagogy

Neformální vzdělávání

Často opomíjenou formou dalšího vzdělávání je sdílení zkušeností a nápadů s dalšími kolegy. Toto sdílení může probíhat v rámci intervize na vaší škole nebo i v on-line podobě s kolegy z jiných škol.

Nejjednodušší cestou je připojení se do nějaké aktivní učitelské facebookové skupiny. Mezi populární skupiny patří třeba Učitelé +. Aktivní jsou i skupiny zaměřené na vaši aprobaci, tedy na konkrétní vyučované předměty, například skupina Učitelé přírodovědných předmětů.

Populární platformou je v poslední době instagram. Sledovat můžete například profil Štěpánka Cimlová (@stekaanka), kde naleznete různé tipy a informace ohledně legislativy. Pedagogům mateřských škol doporučuji profil Učitelky ze školky (@ucitelky_ze_skolky).

Nezapomeňte také sledovat Infru na sociálních sítích, ať vám neunikne nový článek či nabídka zajímavého kurzu – INFRA, s.r.o. (@infracz.cz) • Fotky a videa na Instagramu / INFRA, s.r.o. | Facebook.

Sebevzdělávání

Nyní se pustíme do sebevzdělávací části. Tato část by měla mít v našem profesním životě nezastupitelnou roli.

  • Sebevzdělávací deník

Založte si deník, do kterého si zapíšete téma, cíl hodiny, použité metody a aktivity. Je důležité hodinu poté zpětně reflektovat a dopsat si poznámky (např. na tuto aktivitu je potřeba více času, tato aktivita děti nebavila apod.).

Při pročítání svého deníku můžete narazit na nějaké téma či problém, které se opakují a rádi byste se na ně zaměřili. Součástí tohoto deníku jsou tedy i nějaké informace či doporučení z dalších zdrojů – od kolegů, z facebookových skupin či knih.

Neměli bychom zapomínat i na reflexi vlastních pocitů, na vyzdvižentí toho dobrého a ocenění své práce.

  • TED talk

Pro zajímavou inspiraci ze zahraničí doporučuji poslouchat TED talky. Naleznete je zde.

  • Podcasty

Velký boom zažívají i podcasty, tedy monology či rozhovory, u jejichž poslechu se můžete věnovat dalším činnostem. Z pedagogické oblasti bych vám doporučila:

  • Knihy s pedagogickou tematikou

Nejběžnější formou sebevzdělávání je četba knih. V dnešní době jsou také velmi populární audio knihy, které jsou také běžně dostupné v e-shopech nakladatelství a knihkupectví.

Na našem webu naleznete také doporučenou literaturu, kterou si určitě nenechte ujít!

Pedagogové mateřských škol se mohou inspirovat knihami z našeho staršího článku.

  • Knihy s psychologickou tematikou

Pro pedagogy je nutné vzdělávat se dále i v oblasti psychologie, a to nejen pro práci s klimatem třídy. K prevenci a k práci s tématem šikany doporučuji tuto knihu. Autor má velmi srozumitelné, praktické a přehledné knihy doplněné o obrázky.

Další doporučenou knihou je zajisté Psychologie v učitelské praxi.

  •   Knihy podporující sebepéči pedagoga

Již výše jsem zmiňovala prevenci syndromu vyhoření. K tomuto tématu doporučuji knihu Učitelské vyhoření: Proč vzniká a jak se proti němu bránit.

Pedagogům mateřských škol by neměla ujít Antistresová knížka pro učitelky mateřské školy.

Přeji vám, ať máte stále chuť do výkonu své práce a nikdy se nepřestanete učit!

Autor: Kristýna Kapounková, učitelka na speciální ZŠ a SŠ

Vložte svůj komentář