Desatero přípravného týdne v MŠ

Léto je časem zaslouženého odpočinku pedagogických pracovníků. Konec srpna je již věnován školním povinnostem.

V přípravném týdnu se již většina z nás připravuje na další školní rok, chystá si třídu a účastní se několika porad.

V dnešním článku naleznete mnoho praktických tipů, abyste na nic důležitého nezapomněli a zároveň se již před začátkem školního roku „nestrhali“.

  1. Výzdoba třídy

Každý pedagog se chce ve své třídě cítit dobře a k přípravnému týdnu patří i tvorba výzdoby. Vhodná je tematická výzdoba související s názvem třídy či mateřské školy.

Nemělo by však dojít k tvorbě pravidel chování. Tvorba pravidel by měla být realizovaná s dětmi, jelikož si takto lépe vytvoří respekt k těmto pravidlům. Navíc si mohou samy nějaká navrhnout a graficky znázornit.

Doporučuji vyzdobit i hlavní vchod do mateřské školy. Děti mají rády balónky, veselé barvy a různé hravé doplňky. Ideální je se domluvit na společné výzdobě s kolegyněmi z jiných tříd a stejně vyzdobit i chodby a schody.

Hezky také působí, když je nějak barevně označena kuchyň, kancelář ředitele a další místnosti.
výzdoba třídy

  1. Příprava na nově příchozí děti

V rámci přípravy na nově příchozí děti můžete začít přiřazením vhodné značky, dále také vytvořit či upravit dotazník pro rodiče nových školkáčků, o kterém naleznete samostatný článek.

Dále můžete připravit seznam věcí, které by každé dítě v mateřské škole mělo mít, či nachystat průvodní e-mail/text na webovou stránku mateřské školy, ve kterém rodiče přivítáte a seznámíte s těmi nejzákladnějšími informacemi.

Pokud některé z dětí nastupuje ve starším věku, můžete si zjistit informace z předchozí mateřské školy / dětské skupiny a upravit několik kolonek ve výše zmiňovaném dotazníku pro rodiče.

Více tipů ohledně komunikace s rodiči naleznete zde.

  1. Plán akcí

V rámci přípravného týdne je také vhodné domluvit se na budoucích akcích, které chcete v tomto školním roce realizovat. Můžete využít nabídky různých společností pořádajících tuto akci, naplánovat si i své vlastní (besídky, loučení s předškoláky, Den dětí, spaní ve školce apod.) nebo využít spolupráci s rodiči či známými dětí.

Interaktivní přednášku či nějaký zajímavý program Vám mohou připravit i rodinní příslušníci dětí, ať už ve školce, či v prostorách dané práce.

  1. Stanovení cílů

U stanovení cílů je nezbytné, aby byly nastaveny měřitelně a hlavně reálně. Předcházíme tak přetěžování dětí, konfliktům s rodiči i vlastnímu syndromu vyhoření.

V případě práce ve smíšené třídě si můžete stanovit několik cílů věnovaných jednotlivým věkovým skupinám dětí.

  1. Společný čas s kolegy

Prostředí utváří nejen výzdoba, paní učitelky ve třídě, ale i celková atmosféra, která panuje v dané mateřské škole. Jelikož ve školním roce má většinou každý dost své práce, je vhodné využít přípravný týden pro teambuilding, jít na společný oběd, zažít nějakou zajímavou aktivitu.

Podpoříte tak i mimopracovní vztahy, poznáte se i z jiného pohledu a jistě to prospěje celkové dynamice v mateřské škole.

Důležité je také nezapomínat na některé z pedagogických pracovníků, například na asistenty pedagoga. Tomuto tématu se věnuji v jednom z dřívějších článků.

  1. Využití času pro další vzdělávání

Stejně tak, jako si stanovíte cíle a přehled akcí, se můžete zaměřit i na kurzy, které byste chtěli absolvovat. Možností vzdělávání je samozřejmě více, inspirujte se v tomto článku.

  1. Psychohygiena

Se začátkem školního roku bychom neměli zapomínat na psychohygienu. Mnoho z nás si přes léto vybuduje nějaké pravidelné chvilky pro sebe, které poté s novým školním rokem opět vymizí.

Prevence syndromu vyhoření je opravdu důležitá, více naleznete zde.

  1. Kontrola materiálu

Zapomenout bychom neměli ani na kontrolu pomůcek, výtvarných potřeb a didaktických hraček. Jen předběžně si tak můžete dopředu naplánovat i dárky na Vánoce a tak dále.

  1. Plán práce s předškoláky

Předškoláků se týká povinná předškolní docházka, proto by jim měla být věnovaná speciální pozornost. Můžete si naplánovat, jaké pracovní sešity nabídnete rodičům na třídních schůzkách ke koupi, na jaké dovednosti se budete u dětí zaměřovat (pokud je znáte, jelikož je máte ve smíšené třídě, nebo ve spolupráci s kolegyněmi z jiné třídy) či zda budete mít tento školní rok nějaké hlavní téma (např. Harry Potter).

Doporučuji také naplánovat alespoň pár akcí pro předškoláky.

  1. Navázání spolupráce

Dalším bodem, kterým by se měl zabývat celý kolektiv pedagogů, je navázání spolupráce s dalšími institucemi či společnostmi. Může to být pedagogicko-psychologická poradna, organizace zabývající se akcemi pro děti či spolupráce se základní školou.

Tuto spolupráci Vám vřele doporučuji. Praktické tipy k tomuto tématu naleznete zde.

Článek pro Vás napsala: Bc. Kristýna Kapounková, učitelka na základní škole

Vložte svůj komentář