Máme nastudováno? Tak hurá pro nůžky, plátěnou tašku anebo košík! Ideálně kolem slunečného poledne, nikoliv za vlhka či po dešti. Na známých čistých místech začněme se sběrem bylin, které jsou nezávadné a dobře rozeznatelné.
Sběr
Sbírejme s ohledem na přírodu a jen tu část bylinky, kterou potřebujeme. Obvykle se na jaře sbírají listy nebo květy, v létě květy (případně celá nať), na podzim a v zimě kořeny, na konci zimy mladá kůra a pupeny. Konkrétní období a sbíranou část je však potřeba znát u každé bylinky zvlášť. Slouží k tomu kalendáře sběru bylin, které lze volně stáhnout na internetu.
Máme nasbíráno? Většinu bylinek můžeme použít za čerstva. Na obklady kožních vyrážek a nehojících se ran můžeme jejich léčivé účinky zvýšit biogenní stimulací podle léčitele V. P. Filatova. Stačí lodyhu nebo jen listy zabalit do papíru nebo plátna, poté do černého papíru a dát do chladničky. Po 10 dnech chladu a bez světla rostlina použije veškerou zbývající sílu a začnou se v ní tvořit účinné fytoncidní látky, které umocňují její léčivé účinky.
Sušení
Suší se v tenkých vrstvách na čistém nebo málo potištěném papíře, ideálně neběleném. Někdo suší bylinky svázané do snopečků zavěšených „nohama vzhůru“. Nedoporučuje se styk s kovy. S bylinkami zacházíme jemně, při pomačkání se mohou znehodnotit, zejména ty aromatické. Pospíchejme se sušením především květů, které mohou plesnivět, proto se některé suší na slunci. Jinak se suší ve stínu, na suchém a dobře větraném místě. Kdo má k dispozici velké podkroví, kterým trochu profukuje, má vyhráno. Tedy téměř. Třeba šípky mohou ve vlhkém období schnout příliš pomalu, a tak se jim pomáhá sušením v troubě či v sušičce ovoce.
Skladování a užívání
Bylinky po sběru sušíme a skladujeme odděleně. Každou várku pak opatříme štítkem, kde uvedeme nejen název a sbíranou část bylinky, ale i místo, rok a měsíc sběru. Při užívání se obvykle květy spaří krátce odstátou vodou a krátce luhují, listy se zalijí vroucí vodou a luhují 10 až 30 minut, kořeny se vaří 5 až 10 minut. Po zalití přiklopíme pokličkou, aby v páře neunikly aromatické látky a silice.
Způsob přípravy někteří rozlišují dle nemoci, pro kterou jsou bylinky podávány. Tak či onak, byliny s obsahem slizovitých účinných látek macerujeme ve studené vodě. Při léčení bylinkami se řídíme pravidlem 3 + 1, tedy užíváme bylinku maximálně 3 týdny a pak si dáme minimálně týden pauzu nebo použijeme jinou bylinku účinnou na stejnou potíž, ale na základě jiných léčivých látek.
Bylinkové tvoření a hravé vzdělávání
Nemusíme zůstat jen u bylinkových nálevů, macerátů a odvarů. V rámci bylinkových vzdělávacích programů vyrábím s účastníky sirupy za studena, oleje, mýdla, dárkové čaje, bylinné obrazy nebo vícevrstvé kalendáře sběru bylin, které hravě prozradí nejen dobu sběru, ale i účinky, využití a mnoho dalšího. Propojujeme tak teorii s praxí a věnujeme se bylinkovým zahradním prvkům a hrám. Kromě vzdělávacích programů pro pedagogy a děti moderuji Bylinkobraní Olomouc, které je zaměřeno na rodiny s dětmi a je kompletně zdarma.
Autor: Tomáš Driml, tomasdriml.cz