Představení přednášejících - konference Problémový žák aneb co se děje s dítětem, že se o něm takto mluví

MUDr. Martin Jan Stránský MUDr. Martin Jan Stránský, M.D., FACP

Narodil se v New Yorku do významné československé rodiny. Jeho otec Jan založil společně s Pavlem Tigridem československou sekci Rádia Svobodná Evropa, děda Jaroslav založil časopis Přítomnost, byl ministrem spravedlnosti (1945) a poté ministrem školství v letech 1946 až 1948, pradědeček Adolf založil Lidové noviny a byl prvním ministrem obchodu Československa.

Po získání dvou atestací v interním lékařství a neurologii začal praktikovat neurologii a vyučovat na Yaleské univerzitě, kde je dodnes primářem. Po roce 1989 se „vrátil“ do vlasti, obnovil časopis Přítomnost, založil Polikliniku na Národní, program výměn vědců mezi Yaleskou a Karlovou univerzitou a Prague Selective, největší letní program pro studenty medicíny na světě. Vzhledem k jeho zkušenostem je poradcem ve zdravotnictví ministrům a organizacím po celém světě.

Spolu s uvedenými aktivitami se převážně věnuje neurologickým dopadům moderních technologií na lidský mozek a na lidskou budoucnost. Na toto téma přednáší po celém světě.


PhDr. Václav Mertin PhDr. Václav Mertin

Uznávaný odborník Václav Mertin se specializuje na psychologické poradenství pro rodiče dětí a dospívajících s vzdělávacími a výchovnými problémy.
Vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, obor psychologie. Spolupracuje s OSPOD. Už přes čtyřicet let pracuje v pedagogicko-psychologické poradně pro děti a také na katedře psychologie FF UK jako poradce. Pravidelně publikuje v pedagogických periodikách. Odborně se zajímá zejména o obecnější otázky uplatnění psychologie ve školství, individualizace vzdělávacího přístupu k dětem, poruchy učení a chování, vstup dítěte do školy, domácí vzdělávání nabízí poradenství pro rodiče. Odborná a popularizační přednášková i publikační činnost. Z posledních publikací Výchova bez trestů, Škola pro děti, Ze zkušeností dětského psychologa, Psychologie pro učitelky mateřských škol (4. vydání), Výchovné poradenství (3. vydání).


Olga Zelinková Doc. PaedDr. Olga Zelinková, CSc.

Docentka pedagogických věd, absolvovala Pedagogickou fakultu UK, obor speciální pedagogika. Zabývá se diagnostikou a poradenstvím v oblasti specifické poruchy učení a chování v celém věkovém kontinuu od předškolního věku do dospělosti. Je prezidentkou České společnosti "Dyslexie". Napsala řadu odborných publikací pro pedagogy, rodiče a další odborníky. Je autorkou pracovních sešitů pro osoby s poruchami učení i interaktivních pomůcek pro rozvíjení sluchového vnímání.


Galina Jarolímková PhDr. Galina Jarolímková

Galina Jarolímková je psycholožka, ředitelka Pedagogicko-psychologické poradny Praha (1, 2, 4), v poradenství pracuje od roku 1997, má i devítiletou praxi jako školní psycholožka na gymnáziu. Ve své odborné praxi se primárně věnuje dětské problematice od předškolního věku do věku středoškolského. Ráda pracuje jak v individuální práci s klienty, tak i skupinové.  Je absolventkou 5letého sebezkušenostního terapeutického výcviku směru SUR, ráda pracuje i v širším rodinném systému. Za 20 let odborné praxe absolvovala řadu kurzů (Ostrov rodiny (1 a 2), Krizová intervence, Práce s terapeutickými kartami (1 a 2) a mnoho jiných. Má letité zkušenosti s prací pedagogů v rámci Balintovských skupin, rozvoje pedagogických kompetencí a komunikačních dovedností a schopností.


Petra Sobková Mgr. Petra Sobková

Vystudovala sociální práci na Ostravské univerzitě v Ostravě. Již v průběhu studia působila jako lektorka programů primární prevence na základních školách. Od roku 2018 pracuje na oddělení vzdělávání Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. Věnuje se především přípravě osvětových a vzdělávacích materiálů pro mateřské a základní školy. Je autorkou povídek Vanda a Eda v Onlajn světě a spoluautorkou knihy Kyberpohádky. Podílí se na tvorbě obsahu pro vzdělávací Instagram, přípravě a koordinaci aktivit spojených s Evropským měsícem kybernetické bezpečnosti a Festivalem bezpečného internetu.