Vánoční čas je obdobím dobrých skutků. Vhodné je (nejen) v tomto ohledu být pro děti příkladem. Albert Einstein kdysi řekl: „Neexistuje jiná rozumná forma výchovy než být příkladem – nelze-li jinak, tedy odstrašujícím.“
Uvedení do tématu
- Pozvěte si zajímavého hosta, který dětem předá poutavý příběh.
- Zapojte i rodinné příslušníky - rodiče a členové rodiny jsou pro děti důležitými vzory, nechte je promluvit o pomáhání či dobrovolnictví.
- Vytvořte si z toho zvyk - zapojte celou školu a pravidelně realizujte tyto akce.
- Nenechte si to pro sebe - informujte média (místní deník, pomocí webových stránek, apod.) a inspirujte tak ostatní ke konání dobrých skutků.
Prožitek na prvním místě
I když v tomto článku naleznete tipy na různé materiální sbírky a projekty, měli bychom děti poučit o tom, že pomoc není jen o materiálních darech. Čas, úsměv a společně strávený čas mohou být pro někoho tím nejlepším dárkem. Příkladem, jak to dětem ukázat může být uspořádání vánoční benefice, koncertu či společné akce s rodiči.
Malé ruce, velké srdce
Začít s pomocí bychom měly u těch nejvíce potřebných, například dětí v dětském domově, lidem s handicapem či seniorům. Mnoho projektů se zaměřuje na zapojení seniorů do dění v mateřských školách (např. projekt „Čtecí dědeček/babička“). Začít můžete tvorbou vánoční pohlednice pro seniory v domově seniorů ve vašem okolí. Věřte, že společné předání v rámci osobní schůzky bude opravdu krásný a dojemný zážitek, na který jen tak (nejen) senioři nezapomenou.
Kouzlo dílen
K Vánocům určitě patří i tvoření, proč tedy kreativitu nepropojit s pomáháním druhým? Celá škola se můžete zapojit do tvorby vánočních ozdob či různých malých dárečků, kterými následně děti obdarují své blízké.
Kromě vánoční besídky, jež naleznete kompletně zpracovanou v jednom ze starších článků, můžete uspořádat vánoční dílny pro rodiče s dětmi. Oblíbené jsou také vánoční trhy, kdy si výrobky dětí rodinní příslušníci kupují za symbolické ceny. Výdělek poté můžete věnovat nadaci či na jiné potřebné místo.
Projekty, do kterých stojí za to se zapojit
Děti jsou čistými bytostmi plné radosti, zvědavosti a empatie. Projekty, které jim umožňují projevit přirozenou touhu k pomoci, mohou zasadit semínko dobrovolnictví, které bude základním pilířem pro empatické chování v dospělém věku.
Ježíškova vnoučata
Tento projekt realizuje Český rozhlas, funguje již od roku 2016 a realizování splněného přání je díky němu velmi dostupné. Zvolíte si, zda chcete splnit přání nebo přispět na nákladnější dárky, a poté už jen stačí si přání zarezervovat a vybrat způsob předání. Více informací naleznete na webových stránkách.
Krabice od bot
Podařený projekt Krabice od bot, díky kterému jsou obdařeny děti z dětských domovů či ze sociálně slabších rodin. Do krabice od bot se zabalí věci, které jsou nové či ve velmi dobrém stavu, a na ni se poté napíše věk a pohlaví dítěte, kterému je dárek určen. Využít můžete také konzultace výběru dárku pomocí messengeru. Krabice se poté odnáší na sběrná místa, která najdete na webových stránkách projektu.
Pro ty, kteří nestíhají připravit dárek, je možnost poslat krabici online, opět přes webové stránky projektu.
Tip! Do tohoto projektu se můžete zapojit i za vaší mateřskou školu. V rámci dopolední činnosti můžete vytřídit hračky, které jsou v dobrém stavu. Vysvětlete dětem, že ne každý má maminku a tatínka nebo pokojíček plný hraček.
Na chodbě máme sběrné místo krabic, kam mohou další zabalené krabice nosit i rodiče s dětmi. Děti byly poté nadšené a vyprávěly pro koho ten dárek asi bude.
Všímavost k našemu okolí
Jako poslední možnost schválně uvádím zapojení do různých projektů ve městě, kde se nachází vaše školka – můžete se například spojit s domovem pro seniory v blízkosti a připravit pro ně vystoupení, navštívit dětský domov či jiná zařízení sociálních služeb.
Vždy je vhodné začít u svého blízkého okolí. Spojit se můžete i se základní školou a společně spolupráci propojit.
Přejeme Vám krásné a empatické Vánoce!
Článek pro Vás napsala: Bc. Kristýna Kapounková, učitelka na základní škole